Promocija knjige u izdanju Plejade i VeDRA-e, Antifašizam. Povijest, mit i aktualnost jednoga svjetskog pokreta 1924. – 2024., održat će se u četvrtak, 24. listopada 2024. u 18 sati u novoj dvorani SKD Prosvjete, Preradovićeva 21 (dvorište), Zagreb.

Knjigu će predstaviti urednik Ilija Ranić (Plejada d.o.o.), predsjednik VeDRA-e Ranko Britvić i autor prof. dr. sc. Vjekoslav Perica.

Knjigu će na promociji biti moguće kupiti po promotivnoj cijeni!

Objavljena je knjiga ANTIFAŠIZAM. Povijest, mit i aktualnost jednog svjetskog pokreta, 1924. – 2024. u izdanju Plejade i Udruge veterana Domovinskog rata i antifašista (VeDRA). Autor nastoji objasniti antifašizam kao povijest, a potom i naknadnu upotrebu te povijesti, te izdvojiti najvažnije lekcije i iskustva. Knjiga sadrži predgovor i sedam poglavlja: „Uvod: antifašizam, velika slika“; „Historijski antifašizam: 1921. – 1945.“; „Prilozi za jednu kulturnu povijest antifašizma: simboli, mitovi i narativi“; „Moralna snaga i pomirbeni potencijal antifašizma“; „(Kontra)mitovi o antifašizmu u srpskom i hrvatskom nacionalizmu“; „Fašizam i antifašizam našeg doba“; „Zaključna razmatranja: što je bio historijski antifašizam i koga se to danas tiče“. Širina pristupa omogućava Perici ne samo povijesnu analizu – studiju historijata antifašizma u svijetu i kod nas – nego i prikaz suvremenih oblika antifašizma, a i njihove potencijale za budućnost. Njegov temeljac danas je zapravo emancipacija svih podčinjenih skupina i traženje alternativa te gradnja pravednijeg, slobodnijeg, inkluzivnijeg svijeta. Posebno je obrađena antifašistička kulturna produkcija koja je nadživjela pokret i postala dio mnogih nacionalnih kultura i svjetske kulturne baštine. Javlja se u djelima trajne vrijednosti od Hemingwaya i Picassa do tisuća intelektualaca i umjetnika koji su bili aktivni antifašisti, pa sve do suvremenih izričaja u video umjetnosti i internetskim prilozima koji temu približavaju mladim naraštajima. Prilog knjizi je izbor iz kulturne i umjetničke baštine historijskog antifašizma koji sadrži izbor iz glazbene baštine antifašizma, klasike antifašističkog filma i televizijske produkcije, književna i umjetnička djela te “jednu svjetsku listu antifašista”.

Dr. sc. Vjekoslav Perica (Split, 1955.), povjesničar i sveučilišni profesor. Završio je Pravni fakultet u Splitu, radio u Slobodnoj Dalmaciji i u Gradu Splitu. Pred rat 1991. odlazi u SAD gdje je na University of Minnesota – Twin Cities magistrirao politologiju i doktorirao modernu svjetsku povijest. Radio je na nekoliko američkih sveučilišta i istraživačkih instituta. Bio je Fulbrightov stipendist SAD-a u Srbiji 2007., te dobitnik stipendije Nizozemskog kraljevskog instituta (NIAS) 2012. godine. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci predavao je svjetsku povijest od 2007. do 2020. Fokus je njegova interesa u većini objavljenih radova fenomen modernih nacionalizama i odnos religije prema njima.

Biblioteka: Posebno izdanje; opseg: 504 str.; 16 stranica u koloru; format 17 x 24 cm; tvrdi uvez; cijena: 40 EUR-a; ISBN: 978-953-7782-96-2 (Plejada), 978-953-49474-2-5 (VeDRA).

Knjigu kupite u internetskoj trgovini Plejade. Za sve upite slobodno nas kontaktirajte na e-mail plejadazagreb@gmail.com.

Promocija knjige u izdanju Plejade, Radikalna desnica u Republici Poljskoj, održat će se u ponedjeljak, 14. listopada 2024. u 18 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Zagreb, Preradovićeva 5.

Knjigu će predstaviti recenzent prof. dr. sc. Tihomir Cipek (Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu), prof. dr. sc. Magdalena Najbar Agičić (Sveučilište Sjever), prof. dr. sc. Vladimir Filipović (Libertas međunarodno sveučilište), autor dr. sc. Stjepan Lacković (Veleučilište Baltazar) i urednik Ilija Ranić (Plejada d.o.o.).

Knjigu će na promociji biti moguće kupiti po promotivnoj cijeni!

Hrvatski politički emigrant Gojko Borić gotovo čitav životni vijek proveo je u Saveznoj Republici Njemačkoj radeći kao novinar Deutsche Wellea i surađujući u hrvatskim emigrantskim publikacijama, nikad ne izgubivši iz vida politička i kulturna kretanja u svojoj domovini. Na stranicama prvoga dijela ove knjige autor pripovijeda o svojim susretima s danas znamenitim ličnostima hrvatske politike i kulture poput književnika Gustava Krkleca, nadbiskupa Frane Franića, bivšeg komunista i političkog emigranta Ante Cilige, pjesnika Drage Ivaniševića, svećenika Krunoslava Draganovića, prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, političara Vlade Gotovca, jezikoslovaca Zlatka Vincea i Ljudevita Jonkea, kao i s brojnim drugima. Drugi dio knjige donosi autorove poglede na prošlost hrvatske nacije i političke emigracije, ocjene književnog stvaralaštva pisaca hrvatskih korijena, polemičke priloge o hrvatskoj historiografiji i razmatranja o geopolitičkim odnosima u svijetu.

Gojko Borić (Podgora, 1932.), novinar, publicist, prevoditelj s njemačkoga na hrvatski, politički analitičar i suosnivač emigrantskih časopisa, radio je 35 godina kao novinar, spiker i voditelj hrvatskih emisija na RTV postaji Deutsche Welle. Živi kao umirovljenik u Kölnu. Pučku školu pohađao je u rodnom mjestu, gimnaziju u El Shattu (Egipat), Makarskoj i Zagrebu, a Srednju tehničku školu građevinskoga smjera u Splitu. Godine 1954. pobjegao je s trojicom istomišljenika iz Jugoslavije u Austriju jer im je prijetilo uhićenje kao inicijatora splitskoga časopisa kršćanske orijentacije u nastajanju pod nazivom Kritika. Netom što je došao u austrijski Graz počeo je surađivati književnim osvrtima u Hrvatskoj reviji. Kasnije je suradnju proširio na političke raščlambe. Surađivao je pod pseudonimom Hrvoje Vukelić u mjesečniku Hrvatska država kad ju je uređivao poznati hrvatsko-španjolski publicist Luka Brajnović. Objavio je niz političkih analiza u njemačkom časopisu Osteuropa i jedan književni osvrt u glasilu istočnoeuropskih disidenata Kontinent. Nakon oslobođenja Hrvatske od komunizma javljao se političkim i književnim tekstovima u Vjesniku, Vijencu, Mostu – The Bridge i ponovno u Hrvatskoj reviji. Bio je dugo vremena izvjestitelj Slobodne Dalmacije iz Bonna u kojoj je imao kolumnu „S inozemnog vidikovca“. Suosnivač je i autor časopisa na njemačkom jeziku Kroatische Berichte i internetske platforme Hrvatskog svjetskog kongresa u Njemačkoj Bulletin. U dva mandata bio je predsjednikom hrvatskog kulturnog društva u Kölnu Colonia Croatica.

KNJIGU KUPITE U INTERNETSKOJ TRGOVINI PLEJADE: Moji susreti i spoznaje kao novinara u tuđini i domovini. Za sva pitanja i narudžbe kontaktirajte nas na e-mail plejadazagreb@gmail.com

U prepunoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu jučer, 8. svibnja 2024., u sklopu Kliofesta održano je predstavljanje knjige Nejednaki partneri. Hrvatsko-mađarski odnosi 1860. – 1873. Sudjelovali su autor prof. dr. sc. Željko Holjevac (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar), urednik knjige dr. sc. Matko Globačnik (Plejada d.o.o.), recenzentica knjige dr. sc. Vlasta Švoger (Hrvatski institut za povijest) i recenzent dr. sc. Dinko Šokčević (Institut za povijesne znanosti Istraživačkoga centra za humanističke znanosti u Budimpešti). Urednik Matko Globačnik uvodno se s pozicije nakladnika osvrnuo na knjigu, recenzentica Vlasta Švoger govorila je o sadržaju knjige, recenzent Dinko Šokčević o Hrvatsko-ugarskoj nagodbi, a autor Željko Holjevac o pisanju knjige, da bi potom diskusija bila nastavljena uz piće i kolače.

U punoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu jučer, 7. svibnja 2024., održano je predstavljanje knjige Viteštvo u srednjovjekovnoj Bosni. Sudjelovali su autor dr. sc. Emir Filipović, izv. prof. (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu), urednik dr. sc. Matko Globačnik (Plejada d.o.o.), predstavljači dr. sc. Branka Grbavac (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti) i dr. sc. Luka Špoljarić, doc. (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu). Uvodno se urednik osvrnuo na proces objavljivanja knjige sa stajališta nakladnika, odabrane teme iz sadržaja knjige izložili su predstavljači koji su izrazili i pohvale, a konačno se publici obratio i autor koji je odgovarao na pitanja prisutnih, da bi diskusija bila nastavljena uz kolače i piće.

U izdanju Plejade i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar objavljena je knjiga NEJEDNAKI PARTNERI. Hrvatsko-mađarski odnosi 1860. – 1873. Željka Holjevca. Na osnovi proučavanja izvora u hrvatskim i mađarskim arhivima, onodobne periodike na hrvatskom, mađarskom i njemačkom jeziku, te brojnih objavljenih izvora i sekundarne literature, autor kroz prizmu politike habsburškog vladara Franje Josipa prikazuje cjelokupnost hrvatsko-mađarskih odnosa od 1860. do 1873. godine, dakle u ključnome razdoblju koje je odredilo suživot Hrvata i Mađara do raspada Habsburške Monarhije u Prvome svjetskom ratu. Osim prikaza ključnih događaja, počevši s Listopadskom diplomom i Hrvatskim i Ugarskim saborom 1861., preko Austro-ugarske i Hrvatsko-ugarske nagodbe pa do revizije Hrvatsko-ugarske nagodbe 1873. godine, autor se posvećuje i manje poznatim događajima koji su odjeknuli u tadašnjoj hrvatskoj i mađarskoj javnosti, kao i pitanju Rijeke, Međimurja, Vojne krajine, Dalmacije i životnih aspekata hrvatsko-mađarskih odnosa. Ovo impozantno izdanje, koje će postati jedno od temeljnih referentnih izdanja hrvatske historiografije za povijest 19. stoljeća, opremljeno je i izabranim ilustracijama tiskanima na posebnom papiru.

Prof. dr. sc. Željko Holjevac (Brinje, 1973.), studirao je povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2006. stekao akademski stupanj doktora znanosti. Od 1998. do 2007. radio je kao asistent u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu. Od 2007. do 2019. bio je zaposlen na Odsjeku za povijest Filozofskoga fakulteta u Zagrebu kao docent, izvanredni i redoviti profesor. Od 2014. do 2016. bio je prodekan za organizaciju i razvoj, a akademske godine 2016/17. i obnašatelj dužnosti dekana. Od 2019. ravnatelj je Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, gdje je i zaposlen kao znanstveni savjetnik.

Knjigu kupite u internetskoj trgovini Plejade. Za sva pitanja i upite slobodno nam se obratite na e-mail adresu plejadazagreb@gmail.com.

Promocija knjige u izdanju Plejade i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, Nejednaki partneri. Hrvatsko-mađarski odnosi 1860. – 1873. održat će se u srijedu 8. svibnja u 19:00 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb, u sklopu ovogodišnjeg Kliofesta.

Sudjeluju autor dr. sc. Željko Holjevac, red. prof. (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar), urednik dr. sc. Matko Globačnik (Plejada d.o.o.), i recenzenti dr. sc. Dinko Šokčević (Institut za povijest Centra za humanističke znanosti u Budimpešti) i dr. sc. Vlasta Švoger (Hrvatski institut za povijest).

Knjigu će na promociji biti moguće kupiti po promotivnoj cijeni. Radujemo se Vašem dolasku!

Promocija knjige u izdanju Plejade, Viteštvo u srednjovjekovnoj Bosni održat će se 7. svibnja u 19:00 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb, u sklopu ovogodišnjeg Kliofesta.

Sudjeluju autor dr. Emir O. Filipović, izv. prof. (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu), dr. sc. Matko Globačnik (Plejada d.o.o.), dr. sc. Branka Grbavac (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti) i dr. sc. Luka Špoljarić, doc. (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).

Knjigu će na promociji biti moguće kupiti po promotivnoj cijeni. Radujemo se Vašem dolasku!

Ovogodišnji festival povijesti Kliofest održava se od 7. do 10. svibnja s glavnim događanjima u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Plejada će u sklopu Kliofesta u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5) predstaviti dva svoja najnovija izdanja, 7. svibnja u 19h knjigu Viteštvo u srednjovjekovnoj Bosni autora Emira O. Filipovića i 8. svibnja u 19h knjigu Nejednaki partneri. Hrvatsko-mađarski odnosi 1860. – 1873. autora Željka Holjevca. Stoga pratite najnovije obavijesti na internetskoj stranici Plejade i na njezinim profilima na društvenim mrežama, a do tada pogledajte program ovogodišnjeg Kliofesta.